dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Węzly i węzełki
Autor: gadacz1 (IP zapamiętane)
Data: 12 Feb 2013 - 16:51:11

Witam

Wiem, że tema wielokrotnie maglowany ale jednak nadal mam kilka pytań, ciekawostek i niejasności.
Wątek ten ma być w założeniu dłuższą dyskusją dotyczącą węzłów.
Na początek moje pytanie:

Na obrazkach poniżej zamieściłem węzeł który kiedyś gdzieś u kogoś ( ;) ) zaobserwowałem.
Jest ot bardzo prosty w wiązaniu i bez problemu da się go zawiązać jedną ręką zarówno z "uchem do góry" (przydatne do budowania stanowiska zjazdowego) jak i z "uchem w dół" (przydatne do utworzenia uchwytu na środku liny).
Nigdzie jednak nie znalazłem opisu czy jest to bezpieczne rozwiązanie (na oko wygląda że tak), ani nawet nazwy tego węzła.
Czy ktoś coś na ten temat wie, stosuje lub gdzieś widział?







Jeśli zdjęcia są niejasne mogę zrobić inne.

Pozdrawiam
Gadacz1

Re: Węzly i węzełki
Autor: Kiero (IP zapamiętane)
Data: 15 Feb 2013 - 10:36:20

Cześć
Na pierwszy rzut oka wygląda to jak ósemka rzymska ale zawiązana na bazie kluczki z domieszką tatrzańskiego.
Prześlij schemat (krok po kroku) wiązania tego węzła.
Zrób też test:
Odetnij pod obciążeniem linę między ósemką a twoim węzłem imitując zerwanie liny między punktami.
Zaobserwuj jak zachowuje się ten węzeł samodzielnie.
Jeśli się samoczynnie nie rozwiąże (bez napiętej lewej żyły idącej w kierunku do ósemki) to jest szansa że się do czegoś nada.


- Jak Pan myśli, co w dzisiejszych czasach jest większym problemem: niewiedza, czy obojętność?
- Nie wiem, nie obchodzi mnie to.

Re: Węzly i węzełki
Autor: gadacz1 (IP zapamiętane)
Data: 15 Feb 2013 - 15:30:44

Węzeł przetestowany obciążeniem około 200kg nie przesuwał się ani nie rozwiązywał przy jakiejkolwiek kombinacji zaczepienia go. Dość mocno się zaciska, więc to może być dużą wadą.

A oto instrukcja wiązania:







Wersja z uchem do góry jest trudniejsza do zawiązania jedną ręką ale w wersji z uchem w dół przy odrobinie wprawy wiąże się z zamkniętymi oczami wisząc na ścianie.

Re: Węzly i węzełki
Autor: Adas (IP zapamiętane)
Data: 08 Apr 2013 - 10:40:23

huit directionnel [www.youtube.com]

Re: Węzly i węzełki
Autor: Adas (IP zapamiętane)
Data: 08 Apr 2013 - 10:43:59

w pierwszej wersji tzn na zdjeciach od 1 do 5 jest źle zawiązana albo to inny węzeł Na zdjęciach ostatnich to huit directionnel [www.youtube.com] czyli jak dla mnie ósemka rzymska pozdrawiam

Re: Węzly i węzełki
Autor: gadacz1 (IP zapamiętane)
Data: 09 Apr 2013 - 07:09:38

Na wszystkich zdjęciach jest zawiązany ten sam węzeł i jest on zawiązany prawidłowo. Na pierwszych zdjęciach węzeł ten jest mocno zaciśnięty i dlatego wygląda inaczej.
Nie jest to ósemka rzymska.
Pan na YouTube wiąże właśnie ten węzeł o który mi chodzi. Czyli jednak jest to znane i stosowane.

Re: Węzly i węzełki
Autor: dresu (IP zapamiętane)
Data: 09 Apr 2013 - 09:04:04

to jest chyba tzw. ósemka rzymska uproszczona (jak dobrze widzę).

Re: Węzly i węzełki
Autor: gadacz1 (IP zapamiętane)
Data: 09 Apr 2013 - 10:54:55

Nadaje się to do czegoś? Jest bezpieczne? Ktoś stosuje?

Re: Węzly i węzełki
Autor: Adas (IP zapamiętane)
Data: 09 Apr 2013 - 11:08:23

Od czasu do czasu stosuję, ale raczej w robotach niż jaskiniach i ma podobne zastosowanie co motyl. Motyl jest o wiele łatwiejszy do regulacji i szybszy do zawiązania.
Pozdrawiam



Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss