dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Smartphone iPhone jako nieoceniona pomoc przy eksploracji
Autor: (IP zapamiętane)
Data: 24 Oct 2010 - 12:42:17

Chciałem podzielić się z Wami ciekawymi informacjami które ostatnio pozbierałem na temat wykorzystania tego multikombajnu elektronicznego ze stajni Apple. Nie będę przedstawiał tutaj jego ogólnych (których jest bardzo wiele) zalet ale po krotce opiszę jego możliwości które możemy wykorzystać podczas eksploracji i badań jaskiń.
Na samym wstępie polecam zakupienie jakiegoś "hard covera" czyli wytrzymałego pokrowca na nasz telefon.
Następnie zacznę wypisywać przydatne aplikacje:
Najciekawszą i najbardziej użyteczną aplikacją jaką odkryłem około tydzień temu jest Sonar Ruler:
[gizmodo.com]
Powiem tak, sam byłem bardzo zdziwiony, że to na prawdę działa. Dokładność wbrew pozorom jest na prawdę duża jeżeli się go poprawnie skonfiguruje, ktoś by mógł powiedzieć ze dokładność rzędu +-10cm to mało, ale pomyślmy ile jaskiń zostało skartowanych przy użyciu Freiberga który posiada niedokładności wynikające z cyklicznego rozmagnesowywania i odchyły od poprawnego azymutu i "taśmy parcianej" która często się zwija, kurczy rozciąga w zależności czy jest mokra czy sucha oraz nie zawsze mamy ją poprawnie rozciągniętą. Są oczywiście osoby które mają bardzo duże doświadczenie i ich błąd pomiaru będzie mniejszy lecz to nie jest pewne.
Dalej o aplikacji - emituje ona dźwięk(charakterystyczne puste "PUK") o ustalonej częstotliwości który działa na zasadzie sonaru i powraca do mikrofonu po odbiciu się od przeszkody następnie program natychmiastowo wylicza odległość w metrach z dokładnością wyświetlaną do setnych części, dla nas eksploratorów idealnym przykładem będzie nietoperz który na takiej samej zasadzie orientuje się w terenie. Dokładność przy dobrej konfiguracji jest na prawdę duża i tolerancyjna. Jest ona nadal aktywnie rozwijana i prawdopodobnie jej twórca nie ma nawet pojęcia że stworzył narzędzie o podobnych funkcjach jak Distox, więc przy naszym zainteresowaniu tą aplikacją może ona stać się jeszcze lepsza.
Jak przeprowadzamy pomiar:
Odpalamy program i ustawiamy iPhone równolegle do pow ziemi(spągu) (pomaga nam przy tym inny program który opiszę później) ustawiamy naszą rękę wierzchem dłoni pod głośnikiem i mikrofonem pod kątem 45* co pomaga wracać sygnałowi odbitemu. I już odczytujemy pomiar na ekranie, to samo możemy powtórzyć w kierunkach w których robi to automatycznie Distox, trochę czasu to zabiera ale mamy podobny wynik.

Oczywiście nie splanujemy przy pomocy tego urządzenia Jaskini ale pomiar długości nowo odkrytej partii czy dowiązanie jakiegoś niezbyt skomplikowanego poligonu na szybko na podstawie kilkunastu pomiarów jest bardzo proste i szybkie do wykonania i oczywiście nie musimy mieć przy sobie ani busoli/taśmy ani DistoX

W dalszej części opiszę inne przydatne programy jak np poziomica która w połączeniu z cyfrowym kompasem posłuży nam jako klinometr.

Chciałbym także prosić Marcina Gale aby opisał swoje spostrzeżenia podczas pracy z iPhone połączony poprzez bluetooth z Distox i inne osoby które już tego próbowały.

PS: Oferuję pomoc przy obsłudze, instalacji nowych softów, gier i aplikacji, ściąganiu sim-locka i innych spraw technicznych związanych z modelami tego telefonu (pracowałem w serwisie Apple)



Zmieniany 7 raz/y. Ostatnio 2010-10-24 13:09 przez Ragrastin.



Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss