dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Grotolaz utknal i po 28 godzinach zginal w USA
Autor: Vietnam (IP zapamiętane)
Data: 27 Nov 2009 - 19:28:07

Ponizej podaje link do aglojezycznego artykulu o grotolazie, ktory zginal w tym tygodniu w USA:



[uk.news.yahoo.com]


pozdr

Vietnam

Re: Grotolaz utknal i po 28 godzinach zginal w USA
Autor: c2u (IP zapamiętane)
Data: 27 Nov 2009 - 21:24:25

Tłumaczenie:

Student medycyny, John Jones (26) był członkiem 11 osobowej grupy, która postawiła sobie za cel eksplorację jaskiń Nutty Putty, ok. 100 km na południe od Salt Lake City, Utah. Ale niemal 3 godziny po wejściu do podziemnego systemu, zaklinował się zacisku w kształcie litery L, znanym jako Bob's Push.
„Ten odcinek jest bardzo ciasny- ma ok. 45 cm szerokości i 25 cm wysokości” oświadczyło biuro szeryfa hrabstwa Utah. „Pan Jones utknął głową do dołu i nie był w stanie posunąć się w głąb jaskini. Nie mógł również cofnąć się w górę”. Grotołaz, który spodziewał się w przyszłym roku narodzin drugiego dziecka, utknął na głębokości 46 m, w odległości 213 m od wejścia.
Niemal 100 ratowników, pracowało na okrągło używając dużej ilości technicznego i ciężkiego sprzętu ratowniczego. W pewnym momencie ratownikom „udało się oswobodzić Jones’a z miejsca w którym się zaklinował i wyciągnąć go trochę do góry, w miejsce które jednak nadal było bardzo ciasne”- oświadczyło biuro szeryfa. Ale defekt systemu bloczków sprawił, że obsunął się w tej samej pozycji w miejsce w którym dotychczas tkwił.
Brat grotołaza, 30-letni Spencer powiedział NYDailyNews.com: „Myśleliśmy, że jest już wolny, i kiedy dowiedzieliśmy się, że zsunął się z powrotem, zaczęliśmy się naprawdę bać”. W końcu w środę grotołaz stracił przytomność i krótko przed stwierdzono jego zgon.
Pan Jones, który studiował na specjalizacji kardiologia dziecięca zostawił żonę Emily, 13 miesięczną córkę i nienarodzone dziecko.
Brat oświadczył, że rodzina trzyma się dobrze, ale cały czas usiłuje ogarnąć to co się stało.
„Po prostu nigdy nie spodziewasz się, że taka rzecz może się stać. Nie pojmujemy tego”, powiedział.

Re: Grotolaz utknal i po 28 godzinach zginal w USA
Autor: c2u (IP zapamiętane)
Data: 27 Nov 2009 - 22:11:01

Jak pokazują zdjęcia na stronie tej jaskini, zwiedzają ją ludzie w krótkich spodenkach i adidasach. Jaskinia ma skartowane 413 m długości i 44 m głebokości. Grupy skautów które chcą zwiedzić jaskinię, muszą postępować zgodnie z zasadami organizacji Boys Scout of America. W jaskini były już 4 akcje wyciągania zaklinowanych ludzi - dwóch 17 latków, dwóch 13 letnich skautów, 16 latek i 23 latek. Ja się tam nie znam, ale żeby 100 osobowa grupa ratowników nie była w stanie przez 28 godzin wyciągnąc gościa z jaskinii którą zwiedzają skauci?

Re: Grotolaz utknal i po 28 godzinach zginal w USA
Autor: (IP zapamiętane)
Data: 27 Nov 2009 - 22:24:11

Cytat:
Ale defekt systemu bloczków sprawił, że obsunął się w tej samej pozycji w miejsce w którym dotychczas tkwił.



1. Czyżby komuś nawalił "double prusik knot"?
2. Jak do tego doszło -tzn co nawaliło? Bloczki? Nie sądzę żeby poszedł 30kN bloczek. Punkt? Moim zdaniem albo to albo podwójny prusik.
3. Koleś nie był asekurowany przy wyciąganiu drugą liną? o.O

Wyłapał ktoś gdzieś szczegóły?

EDIT. wyłapałem.

To nie był defekt systemu bloczków tylko "Anchor" - stanowisko im poszło (tzn. "punkt mocowania")
jest to na filmiku:
[uk.news.yahoo.com]
od 0:50 do 1:10. Kotwa im poszła? Bo chyba nikt na spicie tego nie robił..prawda?




Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2009-11-27 22:31 przez rossomak.

Re: Grotolaz utknal i po 28 godzinach zginal w USA
Autor: wojtekn (IP zapamiętane)
Data: 04 Dec 2009 - 19:11:26

Władze zadecydowały o zamknięciu jaskini z Johnem w zacisku:
[www.ksl.com]

W którymś z artykułów był jeszcze link do takiego planu:
[media.bonnint.net]

Re: Grotolaz utknal i po 28 godzinach zginal w USA
Autor: gringo (IP zapamiętane)
Data: 05 Dec 2009 - 10:20:21

Gdybym nie znał podobnych amerykańskich historii, pomyślałbym, że opisane "wyczyny" to jakieś przekłamanie medialne, bo chwilami aż trudno dać wiarę w te zdarzenia.

Dla ciekawskich. Film promocyjny jednej z firm z USA zajmujących się sprzedażą sprzętu ratowniczego i szkoleniem ratowniczym.

[www.youtube.com] part 1
[www.youtube.com] part 2

Re: Grotolaz utknal i po 28 godzinach zginal w USA
Autor: (IP zapamiętane)
Data: 07 Dec 2009 - 19:31:18

Leczące z kompleksów filmiki...ja bym się nie zdobył na wyciąganie poszkodowanego bez asekuracji..i na parę innych rzeczy (pojedynczy prusik, z-rig jak jest jigger, etc-dużo tego jest tam). Nie moja działka -ale skoro tam szkolą wg takiego wzorca to to, że ktoś został zabity bo jedna kotwa poszła już wcale mnie nie dziwi :-/

BTW. Czy ktoś widział wyroby Rock Exotica w EU? Wyglądają na BARDZO sensowne -ale jeszcze nie natrafiłem na nie "u nas"

Re: Grotolaz utknal i po 28 godzinach zginal w USA
Autor: gebeth (IP zapamiętane)
Data: 06 Feb 2010 - 20:44:47

O matko i córko !
Ale ,, brojlery" mnie nie dziwią , jak by koleś miał otwarte to by się wykrwawił zanim miśstrzowie zawiążą te wszystkie patenty ! a jak nie to by na dzień dobry dostał workiem z liną , lub kamolami przez nią zrzuconymi itd,itd



Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss