dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Odkryto 850 gatunków zwierząt. Są ślepe
Autor: artur (IP zapamiętane)
Data: 29 Sep 2009 - 16:27:16

[wiadomosci.onet.pl]

Na 850 nieznanych dotąd gatunków zwierząt, m.in. ślepych ryb i skorupiaków, natrafili naukowcy w podziemnych wodach i jaskiniach Australii - poinformowano na konferencji naukowej w australijskim Darwin, poświęconej ewolucji i różnorodności biologicznej.
- Niemal wszystkie są ślepe i pozbawione oczu oraz pigmentu. Są więc bardzo jasne albo zupełnie białe - powiedział jeden z badaczy, biolog ewolucyjny z University of Adelaide w Australii, Andy Austin.

Jak dodał, wiele z tych zwierząt ma bardzo delikatną budowę, a jaskiniowe owady są często wyposażone w długie odnóża i czułki - ograny zmysłu wrażliwe na drgania i związki chemiczne.

Naukowcy natrafili na nie podczas czteroletnich badań podziemnych wód i jaskiń w pustynnych i półpustynnych częściach Australii O ich poszukiwaniach informuje serwis LiveScience.

Zdaniem Austina i jego współpracowników, gatunki te zeszły pod ziemię dawno temu, szukając schronienia przed historycznymi zmianami klimatu.

- Piętnaście milionów lat temu Australia środkowa i południowa była o wiele bardziej wilgotna, a na powierzchni występowało bogactwo bezkręgowców - tłumaczył Austin. Z biegiem lat kontynent coraz bardziej wysychał. Miało to miejsce od jednego do dwóch milionów lat temu i doprowadziło do tego, co widzimy dziś - że środowisko stało się suche. Różne gatunki znajdowały schronienie w izolowanych, odpowiednich dla nich siedliskach, np. podziemnych wodach i szczelinach skalnych, gdzie przetrwały i ewoluowały zupełnie niezależnie od siebie.

Odkryte gatunki owadów, skorupiaków, pająków i innych bezkręgowców stanowią prawdopodobnie około jednej piątej gatunków, które - zdaniem badaczy - nadal żyją pod ziemią w najdzikszych, pustynnych rejonach Australii. "Okazało się, że aby odkryć nowe gatunki bezkręgowców, nie trzeba wyruszać w głębiny oceanu. Wystarczy się po prostu rozejrzeć za własnym domem" - żartował Austin.

Na razie nadano nazwy zaledwie połowie odkrytych gatunków. Najogólniej jednak na zwierzęta znajdowane w wodach podziemnych mówi się stygofauna, a te z jaskiń i maleńkich szczelin skalnych nazywa się troglofauną.

Wśród znalezionej wodnej stygofauny przeważały drobne skorupiaki, stanowiąc około trzech czwartych gatunków; jedną szóstą stanowiły owady. Dla odmiany, wśród jaskiniowej troglofauny przeważały pajęczaki, stanowiąc około połowy gatunków. Jedna czwarta to owady; natrafiono też na przedstawicieli skorupiaków i innych grup.

Dotychczas badania objęły zaledwie 10 proc. rejonów, na których może występować stygo- i troglofauna - dodał Austin. Naukowcy chcą przebadać większy obszar i wykonać badania genetyczne. Chcą obliczyć, w którym momencie ewolucyjne linie organizmów oddzieliły się od siebie i sprawdzić, czy nakłada sie to na daty związane ze zmianami klimatu i innymi wydarzeniami geologicznymi.

Re: Odkryto 850 gatunków zwierząt. Są ślepe
Autor: (IP zapamiętane)
Data: 30 Sep 2009 - 09:46:08

Bardzo ciekawe, dzięki :)Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss