dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
badania
Autor: dresu (IP zapamiętane)
Data: 31 Mar 2009 - 13:05:08

Witam,
mam pytanko w sprawie badań lekarskich przed kursem. Wiem, że muszą one być przeprowadzone przez lekarza medycyny sportowej, ale czy składają się na nie jakieś specjalistyczne badania, czy jest jakieś specjlane nazewnictwo na takie badania. Co mam dokładnie zakomunikować lekarzowi ?

pzdr
dresu

Re: badania
Autor: michal_aniol (IP zapamiętane)
Data: 31 Mar 2009 - 22:58:39

Szlak, napisałem pięknego długiego posta i mi sie komp zwiesił... wiec jeszcze raz:

O co chodzi?

Musisz mieć kartę zdrowia sportowca, które wydaje tylko lekarz medycyny sportowej. On zażąda od Ciebie (przynajmniej powinien) następujących badań: okulista, laryngolog, OB, krew, mocz, glukoza, EKG wysiłkowe.
EKG wysiłkowe zwykle można zrobić już u lekarza sportowego.


Ile to kosztuje?

W wersji najtańszej to około 70zł. Jak to wykonać? Idziesz do lekarza rodzinnego, prosisz o skierowania na badania do laryngologa, i badania krwi, moczu. Do okulisty nie trzeba skierowania. I z tymi wynikami oraz zaświadczeniem od każdego z nich o braku przeciwwskazań do uprawiania taternictwa jaskiniowego udajesz sie do lekarza sportowego. On cię poddaje badaniu EKG wysiłkowemu i można powiedzieć że to koniec... o ile nie wyjdzie w trakcie że jednak są przeciwwskazania :D
Może być tak, że lekarz rodzinny nie da ci skierowania, bo nie jesteś chory tylko potrzebujesz zaświadczenia. Ale wtedy mówi sie że to taternictwo jaskiniowe, gadka szmatka, jaskinie, trudno, ciemno, zimno, do domu daleko i zwykle sie dostaje ;)

W wersji Deluxe za wszystkie badania płacisz z własnej kieszeni i najlepiej to zrobić w przybytku gdzie można wykonać je naraz w jeden dzień. Wtedy to koszt około 180-200zł.


Jaki termin ważności?

Karta sportowca jest ważna na pół roku, z tym że po tym czasie nie trzeba robić wszystkich badań, tylko badania krwi donieść - tego nie jestem na 100% pewny.


Ile to trwa?

Każdy zna naszą polską służbe zdrowia więc... w momencie gdy robisz prywatnie: płacisz-wymagasz - kwestia pierwszego wolnego terminu w przychodni (w Krakowie tak około 2 tygodnie).
Jeśli robisz to z NFZ i masz skierowania to dzwonisz po różnych okulistach, laryngologach i pytasz o jak najszybszy termin. Generalnie nie obchodzi cię, czy to wybitnej sławy doktor czy nie, ważne żeby było szybko. Ty idziesz do niego zdrowy, potrzebujesz tylko zaświadczenie - takie jest założenie. Jak masz szczęscie i nie mieszkasz gdzieś w dużym mieście to znajdziesz terminy tak do tygodnia nawet.

Jeśli popełniłem jakiś błąd proszę poprawcie mnie w następnych postach :)


Pozdrawiam
Michał Pawlikowski

Re: badania
Autor: trroy (IP zapamiętane)
Data: 01 Apr 2009 - 09:59:56

Zależy w jakim mieście jaki lekarz.
Jak ja byłem to na dzień dobry w okienku zapłaciłem 50 zł , z badań to zmierzenie ciśnienia, wzrok , rozróżnianie kolorów, jakieś pierdoły na równowage i tyle. Jeszcze się zapytał co ma mi dokładnie wypisac na tym zaświadczeniu :D

Re: badania
Autor: dresu (IP zapamiętane)
Data: 05 Apr 2009 - 22:29:55

Dzięki za informacje.

pzdr
dresu



Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss