dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
czy jaskinie stworzył bóg?
Autor: mgala (IP zapamiętane)
Data: 30 Dec 2008 - 09:56:33

Do tej pory na forum amerykańskich grotołazów starannie przestrzegano zasad dobrej atmosfery - nie poruszano kwestii poglądów politycznych czy religijnych.

Jednak właśnie pojawiła się nowa dyskusja, która porusza kwestie światopoglądowe. wywołała ją wydana w serii "Wonders of Creation" książka rumuńskiego grotołaza Emila Silverstru "The Cave Book". A może nie tyle książka, a to, że jest sprzedawana w księgarni nss.

książka opisuje powstawanie jaskiń z punktu widzenia kreacjonistów. według autora jaskinie powstały w wyniku biblijnego potopu, wyjaśnia jak pogodzić geologię ze stworzeniem świata w 7 dni. Grotołazi, którzy protestują mówią, że nss jest organizacją naukową i nie powinna popularyzować pseudonaukowych publikacji finansowanych przez fundamentalistów religijnych.

ciekawe,

książka - [nssbookstore.org]
dyskusja - [forums.caves.org]
poglądy autora - [creationontheweb.com]


Re: czy jaskinie stworzył bóg?
Autor: Jacooś (IP zapamiętane)
Data: 30 Dec 2008 - 21:29:30

Witam,
To, że taka dyskusja odbywa sie w Stanach, mnie nie dziwi - w niektórych amerykańskich stanach kreacjonizm jest w szkole nauczany jako pogląd "naukowy" równoważny ewolucjonizmowi. Sam widziałem "dzieło" gdzie kilkunastu profesorów paleontologi podpisało prawdziwość fotki na której obok skamieniałości kambryjskiego trylobita widniał odcisk ludzkiej stopy.
Ale ja nie o tym...
Dwie sprawy mi się skojarzyły po tej informacji:
1. Ciekawe, jak wygląda pogląd na stworzenie jaskiń w innych religiach gdzie inny bóg (bogowie) jest stwórcą?
2. The National Speleological Society jest podstawowym, historycznie najstarszym zrzeszeniem klubów jaskiniowych w USA, ukierunkowanym na odkrywanie, ochronę i badania jaskiń, także popularyzowanie i edukację . Podobne organizacje są w innych krajach. A w Polsce grotołazi, chcąc nie chcąc, nadal są sportowcami...
To trochę nas dyskredytuje, a co najmniej spłyca. Bo "prawdziwa prawda" jest na szczęście nieco lepsza
Pozdrawiam, Jacooś

Re: czy jaskinie stworzył bóg?
Autor: mgala (IP zapamiętane)
Data: 30 Dec 2008 - 22:23:14

Jacooś Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Witam,
> To, że taka dyskusja odbywa sie w Stanach, mnie
> nie dziwi

żebyś się nie zdziwił, jestem przekonany że w Polsce też się prędzej czy później zmierzymy z takim problemem

> Dwie sprawy mi się skojarzyły po tej
> informacji:
> 1. Ciekawe, jak wygląda pogląd na stworzenie
> jaskiń w innych religiach gdzie inny bóg
> (bogowie) jest stwórcą?

no, z kontekstu pytania wynika, że uważasz że poglądy pana Emila Silverstru są doktryną katolicką na powstawanie jaskiń. nie bądź niesprawiedliwy...

> 2. The National Speleological Society jest
> podstawowym, historycznie najstarszym zrzeszeniem
> klubów jaskiniowych w USA, ukierunkowanym na
> odkrywanie, ochronę i badania jaskiń, także
> popularyzowanie i edukację . Podobne organizacje
> są w innych krajach. A w Polsce grotołazi,
> chcąc nie chcąc, nadal są sportowcami...

nie tylko w pl Jacoosiu, podobnie jest we francji czy hiszpanii. ale to raczej dyskusja na inny wątek.

ps.
ciekawa puenta do mojego pierwszego postu - nss usunął książkę z katalogu księgarni nss.



Re: czy jaskinie stworzył bóg?
Autor: Jacooś (IP zapamiętane)
Data: 30 Dec 2008 - 23:01:59


<<jestem przekonany że w Polsce też się prędzej czy później zmierzymy z takim problemem>>

Obawiam się że raczej prędzej..
Co do doktryny - w wielu przekazach religijnych jaskinie są ważnym elementem. O jaskiniach opisanych w Biblii pisywał Kazik Piekarczyk w Meandrze i IA. A przecież biblia to nie jedyny religijny tekst..

<<ciekawa puenta do mojego pierwszego postu - nss usunął książkę z katalogu księgarni nss.>>

No właśnie - wszedłem na strone NSS i nie znalazłem tej pozycji w katalogu..

Pozdrawiam, Jacooś



Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss