dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony:  12-->
Bieżąca strona:1 z 2
chrząszcze jaskiniowe
Autor: Jacek (IP zapamiętane)
Data: 23 Jan 2005 - 00:50:53

Od dawna interesuję się chrząszczami, a od niedawna mam zamiar poświęcić trochę czasu chrząszczom jaskiniowym. Mam kolegę speleologa, który dał mi do oznaczenia chrząszcza z jaskini Studnisko. Poczytałem trochę i okazało się, że w Polsce wykazano jedynie dwa podgatunki żyjące wyłącznie w jaskiniach.
Pobieżne przejrzenie stron internetowych pokazało, że jest więcej jaskiń z dodatnimi temperaturami oraz że często przy opisach jaskiń wspomina się o występujących w nich chrząszczach.
Gdyby ktoś zechciał poświęcić chwilę czasu podczas penetrowania jaskiń i połapał trochę chrząszczy, to ja mogę się zobowiązać, że zostaną one oznaczone i taka informacja prędzej lub później zostanie opublikowana (oferuję współautorstwo w wypadku ciekawych znalezisk). A za jakiś czas może powstała by jakaś zbiorcza publikacja o chrząszczach jaskiń polskich :)))

Jeżeli ktoś dałby się na taką współpracę namówić, piszcie na priva, odpowiem, podam dodatkowe informacje,

Jacek Kalisiak
phalops@wp.pl

Re: chrząszcze jaskiniowe
Autor: quazz (IP zapamiętane)
Data: 23 Jan 2005 - 01:52:17

Jaskinia pochyla znajdziesz tam co cie interesuje. Wystepuje tam dosc zadki chszaszcz



Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2005-01-23 17:16 przez quazz.

Re: chrząszcze jaskiniowe
Autor: Jacek Kalisiak (IP zapamiętane)
Data: 25 Feb 2005 - 22:30:44

Z Jaskini pod Sokola Górą (Pochyła) zostały opisane dwa podgatunki o których pisałem wcześniej

1. Choleva lederiana gracilenta Szymczakowski
2. Catops tristis infernus Szymczakowski

są to jedyne troglobiontyczne chrząszcze znane z Polski, a właściwie można by je zaliczyć do troglofili drugiego stopnia, ponieważ nie wykazują przystosowań morfologicznych do życia w jaskiniach.
Co więcej w ostatnich publikacjach sugeruje się, że mogły w tej jaskini wyginać, ponieważ nie zostały odnalezione podczas ostatnio prowadzonych tam badań.
Wybieram się do tej jaskini jak trochę się ociepli, może uda się potwierdzić ich aktualne występowanie w Jaskini pod Sokolą Górą. Tym bardziej, że są sugestie (mój kolega Kuba :))), że system jaskiń Sokolej Góry może być połączony.

Natomiast ze względu na mój wiek, a może bardziej ze względu na obwód :))) nie mam szans na penetrowanie głębokich jaskiń, w których można by liczyć na znalezienie jakichś troglobiontycznych chrząszczy. Prawdopodobieństwo znalezienia takich w Polsce jest raczej małe. Jaskinia musiałaby być wystarczająco stara i w całym tym okresie wystarczająco stabilna pod względem mikroklimatycznym. Może któreś z systemów jaskiń Tatr spełniają te warunki?

Ale interesował by mnie każdy materiał z jaskiń.

Dziękuję za dotychczasowe zainteresowanie osobom które się ze mną skontaktowały. Będę zobowiązany za każdy kontakt na piva, chętnie odpowiem na każde pytanie w tym temacie.
Polecam się waszej pamięci,
Jacek Kalisiak
phalops@wp.pl



Re: chrząszcze jaskiniowe
Autor: B. Pokuta (IP zapamiętane)
Data: 28 Feb 2005 - 14:52:12

Szanowny Kolego
Mam pytania o charaktarze formalnym:
Czy posiadasz zezwolenie na zbiór fauny jaskiniowej?
Czy masz zezwolenie na namawianie osób trzecich do zbioru fauny jaskiniowej?
Czy wiesz, że Sokole Góry są rezerwatem, a Tatry są objęte ochroną Parku Narodowego?

Jesli trzy razy NIE, to postaraj sie o takie zezwolenia, przynajmniej przed publikacją :)
Wiem, że w praktyce nikogo to nie obchodzi, ale niepokojenie i pozyskiwanie fauny (w tym jaskiniowej) bez zezwolenia jest nielegalne, a publikowanie poświęconych temu artykułów, to podkładanie się konserwatorowi przyrody, ministrowi czy prokuratorowi.

Bogusław Pokuta

Re: chrząszcze jaskiniowe
Autor: phalops (IP zapamiętane)
Data: 28 Feb 2005 - 19:45:56

Szanowny Kolego,
według mojej najlepszej wiedzy w Polsce nie są potrzebne zezwolenia na zbieranie fauny, jakiejkolwiek fauny, jeżeli dany gatunek nie jest objęty ochroną. Zapewniam cię, że prawdopodobieństwo znalezienia w jaskini gatunku będącego pod ochroną jest praktycznie żadne.

Tak więc twoje pierwsze dwa pytania są bezprzedmiotowe i mógłbym je potraktować jako złośliwość.

To stwierdzenie "ale niepokojenie i pozyskiwanie fauny (w tym jaskiniowej) bez zezwolenia jest nielegalne" jest natomiast kłamstwem.

Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody pozyskiwanie zwierząt z natury na własny użytek (w tym do celów naukowych) jest dozwolone!

W wypadku pytania trzeciego odpowiedź nie jest oczywiście tak jednoznaczna. Rezerwat Sokole Góry powstał dla ochrony utworów geologicznych, a nie fauny czy flory.

Natomiast faktem jest, że Tatry są Parkiem Narodowym. Można by odpowiedzieć w ten sposób, że jest mało prawdopodobne pozyskanie okazów chrząszczy z jaskiń tatrzańskich przez osobę potrafiącą taki materiał opracować, z drugiej strony trudno uzyskać otwartą zgodę ogólną dla wszystkich na zbieranie materiału.

W swoim poście prosiłem osoby zainteresowane tematem o kontakt na piva i obiecywałem odpowiedzieć na pytania i udzielić dodatkowych informacji. Zapewniam cię, że znam ustawę o ochronie przyrody i rozumiem co ona stanowi.

Pozdrawiam,

phalops

Re: chrząszcze jaskiniowe
Autor: Rufio (IP zapamiętane)
Data: 28 Feb 2005 - 20:05:35

phalops Napisał(a):
> Zapewniam cię, że
> prawdopodobieństwo znalezienia w jaskini gatunku
> będącego pod ochroną jest praktycznie żadne.

dosc czesto spotykam biegacze - ktore sa po ochrona...

> Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody pozyskiwanie
> zwierząt z natury na własny użytek (w tym do celów
> naukowych) jest dozwolone!

Mam pytanie - kto by sie ze mna przejechal za dwa tygodnie w Tatry w celu pozyskania niedzwiedzia na wlasny uzytek? Przyda sie do noszenia worow. Niestety nie moge go wyszarpac z gawry, a jak sie obudzi, to bedzie go ciezko zlapac... :)




Re: chrząszcze jaskiniowe
Autor: quazz (IP zapamiętane)
Data: 28 Feb 2005 - 20:23:34

HMMM rufio ale chyba phalops napisal:
Można by odpowiedzieć w ten sposób, że jest mało prawdopodobne pozyskanie okazów chrząszczy z jaskiń tatrzańskich przez osobę potrafiącą taki materiał opracowac.


A nie o tym ze chrzaszczy nie ma i sie niespotyka:)
Jak dla mnie jest to chyba roznica:)

Re: chrząszcze jaskiniowe
Autor: phalops (IP zapamiętane)
Data: 28 Feb 2005 - 20:24:59

Oczywiście, rodzaj Carabus jest pod ochroną, mój bląd w tym sensie, że sądziłem iż z postów w sposób jasny wynika, że nie chodzi o chrząszcze typu Carabus.

Podkreślam jeszcze raz, że prosiłem o kontakt na piva!!!

Jeżeli to ma iść w stronę złośliwości, to oczywiście nie będę kontynułował :)

phalops

Re: chrząszcze jaskiniowe
Autor: Rufio (IP zapamiętane)
Data: 28 Feb 2005 - 21:47:14

oj, chcialem rozladowac temat :)

Re: chrząszcze jaskiniowe
Autor: phalops (IP zapamiętane)
Data: 01 Mar 2005 - 08:56:57

Niedźwiedź jest gatunkiem w Polsce chronionym :).
Jednak póki co zabijanie komarów i pcheł nie jest jeszcze ścigane przez prawo :).

Celem mojego postu było zdobycie rozeznania, czy można byłoby liczyć na współpracę speleologów o nieco szerszych zainteresowaniach przyrodniczych, w badaniach nad chrząszczami spotykanymi w jaskiniach.
Nie było moją intencją nikogo obrażać, ani namawiać do łamania prawa. Jeżeli obowiązują w Polsce jakieś przepisy, których nie znam, zakazujące całkowicie łapania jakichkolwiek bezkręgowców w jaskiniach polskich, będę zobowiązany za ich wskazanie. Na pewno wezmę je pod uwagę planując swoje badania.


phalops

Idź do strony:  12-->
Bieżąca strona:1 z 2


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss