dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony:  12-->
Bieżąca strona:1 z 2
Stwórzmy spis polskich filmów jaskinowych
Autor: saymon (IP zapamiętane)
Data: 11 Feb 2008 - 22:53:27

Witajcie

Zwracam się do Was z prośbą o stworzenie spisu polskich filmów o tematyce, z epizodem jaskiniowym lub o grotołazach.
W ramach "systematyzacji" danych proponuję wpisywać w kolejności:
Tytuł, rok, reżysera, kolor/cz-b, dźwięk, czy posiadamy jego kopię (jaka jest jej jakość), ewentualny komentarz.
Może jeszcze jakieś inne propozycje?.
Na początek proponuję kilka tytułów ("klasyki" oraz pozycje historyczne, opisujące wybitne dokonania):



Grotołazy, 1957, Jan Riesser, cz-b, mono, BRAK (film był wypożyczany na taśmie 16 mm przez filmoteki)

Zuzanna i Chłopcy, 1961, Stanisław Możdżeński, cz-b, mono, JEST (słaba DivX)

Zjawiska krasowe, 1964, Jan Riesser, cz-b, mono, BRAK (film był wypożyczany na taśmie 16 mm przez filmoteki)

1-sze Ogólnopolskie Seminarium Ratownictwa Jaskiniowego maj 1966 Tatry, cz-b, niemy, JEST (doskonała DVD), niepublikowany

W Grotach i Dżungli Meksyku, 1969, Maciej Kuczyński, cz-b, mono, JEST (doskonała DVD)

Polscy Grotołazi na Kubie, ???, ???, cz-b, mono, BRAK (film był wypożyczany na taśmie 16 mm przez filmoteki)

Ósmy Kontynent, 1973, Andrzej Zajączkowski, kolor, mono, JEST (słaba DivX)

Wyprawa do Jaskini Pierre Saint Martin, 1973, Jacek Wolf, cz-b, brak dźwięku - prawdopodobnie zaginął, JEST (doskonała DVD) wraz z filmem zachowały się ścinki pomontażowe, w filmie brak ujęć z jaskiń...

Najpiękniejsza jaskinia świata, 1983, Jan Jakub Kolski, kolor, mono, BRAK

Zimny Ląd, 1984 , Bolesław J. Kapuściński, kolor, mono, JEST (doskonała DVD) film o pracy w Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie, spory fragment o badaniu jaskini w lodowcu.

Wyprawa pod Podszewkę Alp, 1987, Jan Jakub Kolski, kolor, mono, JEST (średnia VHS-rip na DVD)

Najstarszy Testament", Stanisław Szwarc-Bronikowski, 1988, kolor, mono, BRAK

Solidarność, Solidarność, 2005, Jan Jakub Kolski, kolor, stereo, JEST (doskonała DVD)

Kazik, ???, 2006, kolor, stereo, JEST (doskonała DVD) film o Kazimierzu Kowalskim


pozdrawiam

saymon

P.S. tak mniej oficjalnie. Moim marzeniem jest, aby każdy klub posiadał kopie tych filmów. Chrońmy od zapomnienia dziedzictwo, na którym budujemy nasze sukcesy...

Re: Stwórzmy spis polskich filmów jaskinowych
Autor: dylan60 (IP zapamiętane)
Data: 12 Feb 2008 - 22:10:52

..."The Queen of depth" - rez. Roman Chrzanowski, prod. Roman Chrzanowski (ROMAX Productions)
2006, 52 min 54 sek, kolor, DVIX, DVD (Sarma - Abhazja)



Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2008-02-12 22:22 przez dylan60.

Re: Stwórzmy spis polskich filmów jaskinowych
Autor: saymon (IP zapamiętane)
Data: 13 Feb 2008 - 11:10:00

Witam
"The Queen of depth"...
Kilka pytań:
czy istnieje wersja polskojęzyczna?
Czy film był emitowany np. w polskiej TV lub rozpowszechniany w inny sposób?
czy można go gdzieś zdobyć, zassać?

pozdrawiam serdecznie

saymon

Re: Stwórzmy spis polskich filmów jaskinowych
Autor: dylan60 (IP zapamiętane)
Data: 13 Feb 2008 - 18:01:31

"The Queen of depth" nie byl w PL prezentowany i nie ma polskojezycznej wersji - film ten jest relatywnie nowy i byl prezentowany na dwoch festiwalach ( w Moskwie i Chicago) "The Queen of depth" opowiada o jednej z nietuzinkowych historii speleologicznych - o wyprawie prubujacej pobic rekord swiata w glebokim cavingu. Historia ta sie dzieje w Abhazji, jak napewno wiadomo, mekce najglebszych grot swiata ( Voronia, Sarma, Pentiuhina shaft). Z tego co przypuszczam (ale i nie napewno), to w PL posiada kopie tego filmu tylko kilka zaledwie osob, osobiscie zaprzyjaznionych z rezyserem i producentem w jednej osobie - Romkiem Chrzanowskim (ktory obecnie nie przebywa w Polsce).

Re: Stwórzmy spis polskich filmów jaskinowych
Autor: Krzychu (IP zapamiętane)
Data: 13 Feb 2008 - 21:36:08

Na dno Ameryki, 1981, 5 odcinków (czas - około 170 minut), Jerzy Surdel, kolor, JEST (rip VHS na DVD - średnia jakość).

Mam jeszcze 2 filmy o Lamprechtsofen Jerzego Zygmunta (każdy po koło 15 minut), w formacie VCD, kolor, roku nie pamiętam - aktualnie płytka krazy po ludziach.
I trochę filmów typu reportaże na VHS (nie wiem czy to się kwalifikuje do spisu)

Re: Stwórzmy spis polskich filmów jaskinowych
Autor: saymon (IP zapamiętane)
Data: 14 Feb 2008 - 10:29:38

Witam
Przyznam się szczerze, że nigdy nie słyszałem o filmie "Na dno Ameryki"... Ale Twórca jest uznanym operatorem i reżyserem.
Oczywiście, przepraszam Jurka Zygmunta za to, że zapomniałem o nim. Można jeszcze dodać jeden jego film o jaskiniach na Spitsbergenie. Czy możesz podesłać tytuły oraz resztę danych o filmach Jurka o Lampo? Ja wiem tylko o jednym jego filmie o taj jaskini.

pozdrawiam serdecznie

saymon

Re: Stwórzmy spis polskich filmów jaskinowych
Autor: Infrat (IP zapamiętane)
Data: 14 Feb 2008 - 11:19:47

A ja, raz jeszcze, pozwolę sobie odkopać temat udostępnienia, przynajmniej części z tych filmów na FTP. Mam na myśli te, co do których nie ma możliwości naruszenia praw autorskich. Myślicie, że jest taka opcja?

No i dorzucam do puli:
"Pręgi", Magdalena Piekorz, 2004, kolor, stereo, jest - wątek jaskiniowy dosyć krótki, ale ładny. No i główny bohater - speleolog.

Jarosław Surmacz



Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2008-02-14 11:24 przez Infrat.

Re: Stwórzmy spis polskich filmów jaskinowych
Autor: saymon (IP zapamiętane)
Data: 14 Feb 2008 - 12:23:42

Czy ktoś jest w stanie powiedzieć coś o filmach Jerzego Surdela?:
Sarisari-Świat Zaginiony. Zagadka Kraterów, 1976 (mam przeczucie, że może być tam coś o jaskiniach. Pisał o nich m.in. Kuczyński w "Tajemniczym Płaskowyżu" a działają tam teraz Czesi)
Walka o jaskinię, 1980 (ten chyba MUSI być o jakiniach ;) )

Myślę, że pomysł udostępnienia filmów na ftp-ie jest super, choć nie jest nowy. Jednak, jak do tej pory nikt z nas nie znalazł odpowiedniego (darmowego lub firmowego) serwera, na którym można by było upchnąć kilkadziesiąt GB danych + spore transfery...
Co się tyczy praw autorskich, to w zasadzie praktycznie wszystkie wymienione wcześniej filmy nie mogły by się na tym serwerze znaleźć... Gadać z właścicielami praw autorskich nawet nie mamy co. Temat jest już przerobiony. Myślę, że warto by było o "ciche" przyzwolenie na rozpowszechnieniem tych filmów wewnątrz środowiska zrzeszonych grotołazów poprosić samych reżyserów.
Jeśli chodzi o techniczną stronę zagadnienia może zastanówmy się, czy nie udostępnić tych materiałów za pomocą np. sieci Bittorrent?
pozdrawiam
saymon

Re: Stwórzmy spis polskich filmów jaskinowych
Autor: Krzychu (IP zapamiętane)
Data: 14 Feb 2008 - 19:22:07

Na temat Sarisari - Świat Zaginiony nie wiem nic.

Jeśli chodzi o "Na dno Ameryki" to jest to 5 cześci filmu o wyprawie do jaskiń Meksyku (ekipa głównie ze środowiska katowickiego plus A. Ciszewski), rok 1981, tak jest w czołówce filmu, choć bodajże na wikipedii jest rok 1980.
Tytuły poszczególnych części to:
1. W drodze do Sierra Mazateca
2. Walka o jaskinię
3. Walka o życie
4. Nie od razu Meksyk zrujnowano
5. A jednak Słońce

Re: Stwórzmy spis polskich filmów jaskinowych
Autor: Krzychu (IP zapamiętane)
Data: 14 Feb 2008 - 19:37:09

Jeśli chodzi o Lampo to jest tak:
1. Lamrechtsofen, 2002, Jerzy Zygmunt, kolor, czas 20:57, prod. EXON Częstochowa
2. Lamprechtosofen, 1999, Jerzy Zygmunt, kolor, czas 13:01, prod. EXON Multimedia

Z reportaży mam jeszcze na VHS-ie:
1. Podwodna Polska - nurkowanie w J. Kasprowej Niżniej
2. Projekt X - ze słynnym:) Lindą w Jaskini ku Dziurze i w Czarnej



Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2008-02-14 19:58 przez Krzychu.

Idź do strony:  12-->
Bieżąca strona:1 z 2


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss